Quantcast
Channel: Baklavaria Café
Viewing all 46 articles
Browse latest View live

Csokis-epres muffin

$
0
0


A hétvége és év második epres receptje. Nem is akarom szaporítani a szót, hiszen ez a muffin sikere az egyszerűségében rejlik. Tökéletes reggelire vagy délutáni nasiként egy kávé vagy tea mellé.  

Hozzávalók:
110 g vaj
2,4 dl tej
2 tojás
270 g liszt
150 g cukor
4 teáskanál sütőpor
1/2 teáskanál só
1 csésze eper (1 evőkanál liszt)
10 dkg étcsoki

1. A sütőt előmelegítjük 180°C-ra és muffin papírral kibéleljük a muffin ütőnket vagy előkészítjük a szilikonos muffin formákat.

2. A vajat megolvasztjuk, majd várunk kicsit, hogy hűljön. Ezután hozzákavarjuk a tojásokat. 

3. Egy másik tálban összekavarjuk a lisztet, sót, sütőport, cukrot, majd a tejjel felváltva hozzáadjuk a tojásos vajas masszához.

4. A csokit és az epret apró kockákra vágjuk. A csokit hozzákavarjuk a masszához, az eperhez pedig egy evőkanálnyi lisztben megforgatjuk mielőtt szintén hozzákevernénk a muffin tésztához, hogy ne süllyedjen el sütés közben.

5. Előmelegített sütőben kb. 10-12 perc alatt készre sütjük.



Mascarponés-epres csokitorta

$
0
0

Ez volt a hétvége 3. epres süteménye. Ezt most nagymamámnak készítettem, de sajnos én már nem tudtam elvinni neki, mert jöttem vissza Pestre, de amikor a vonaton zötyögtem már, csörgött a telefonom és nagymamám volt az, hogy megköszönje a finom sütit. Ez az igazi öröm, amikor a nagymamáknak már mi, unokák tudunk ilyen apróságokkal kedveskedni. :)

Hozzávalók (26 cm-es formához):
75 g vaj
2 tojás
150 g cukor
130 g tejföl
csipet só
0,5 kávéskanál fahéj
0,5 kávéskanál sütőpor
0,5 kávéskanál szódabikarbóna
10 dkg liszt
30 g holland kakaópor

A krémhez:
250 g mascarpone
1 dl tejszín
5 g habfixáló
3 evőkanál porcukor
20 dkg eper


Tortalap elkészítése
1. A sütőt melegítsük elő 180°C-ra és béleljük ki egy 26 cm-es kapcsos tortaforma alját sütőpapírral, az oldalát pedig kenjünk ki vajjal.
2. A vajat olvasszuk meg, keverjük a cukorral habosra, adjuk hozzá a tojásokat és a tejfölt, majd a száraz hozzávalókat: a sót, fahéjat, sütőport, szódabikarbónát, lisztet és kakaóport.
3. A kész masszánkat öntsük az előkészített tortaformánkba és az előmelegített sütőben kb. 10-15 perc alatt (sütőfüggő) süssük meg. Ha készen van, hagyjuk teljesen kihűlni. 
 A krém elkészítése
1. A tejszínt használat előtt 20 percre tegyük mélyhűtőbe. Kivéve a fagyasztóból, kezdjük el kézi mixerrel verni és amikor már kezd "tejszínesedni", adjuk hozzá a habfixálót.
2. Egy másik tálban keverjük el a mascarpone-t a cukorral, majd óvatosan spatulával keverjük hozzá a tejszínt és az apró darabokra vágott epret.
A torta összeállítása
A kész epres krémünket kenjünk rá a kihűlt tortalapunkra és tegyük be a hűtőbe egy kicsit, hogy az ízek összeérjenek, de a torkosok akár azonnal fogyaszthatják is.

Neil Perry: Jól enni, jól lenni - Könyvajánló

$
0
0

Végre megjelent a T.bálint Kiadó jóvoltából Neil Perry Good Food könyvének magyar nyelvű kiadása, a Jól enni, jól lenni.

Mielőtt megismernénk a könyvet, hagy ejtsek pár szót a szerzőről (egy kis netes, wikipedia-s kutakodás után), akinek a nevével én csak kb. 1 éve találkoztam először. Aki már oda-vissza ismeri az életét és karrierjét, az ugorjon a könyvajánlóra, senkit nem akarok feleslegesen untatni :) 

Amit Neil Perry-ről tudni kell
Ő a híres copfos ausztrál szakács, vendéglős, író és televíziós műsorvezető, cége, a Rockpool Consulting nem mellékesen közreműködik a Qantas légitársaság cateringjének összeállításában és ha ez nem lenne elég, a saját nevével fémjelzett ételmárkája is van, ami egyelőre sajnos csak Ausztrália legnagyobb élelmiszer üzletláncaiban kapható. (Ez a nagymenőknél így dívik ezek szerint. ld. Jamie). A fentiek mellett több étteremnek is társtulajdonosa, vezető szakácsa. Sydney-ben jelenleg 3 étterme működik (a Rockpool on George, a zászlóshajó bisztró; a Spice Temple, amely egy modern kínai étterem és a Rockpool Bar & Grill), emellett további 3 étterme van Melbourne-ben és 1 Perth-ben.

Qantas és Rockpool Consulting együttműködése
Neil étteremláncának honlapján egy igen részletes összefoglalót is találunk a Qantas légitársasággal való együttműködéséről. E szerint 1997 óta dolgozik együtt a Rockpool Consulting és a Qantas, ugyan akkor még csak az első osztály menüjének összeállítására szerződtek. Azóta persze ezt az együttműködést kiterjesztették  a nemzetközi business osztályra, a belföldi (ausztrál) business járatokra és a premium lounge-okra, várokra is. Neil csapata a menü egész fejlesztési szakaszában proaktív szerepét játszik, az ételek dizájnjától, a receptek megírásán, letesztelésén keresztül, a szakácsok  és légiutas-kísérő képzéséig világszerte. Na de ez a kis kitérő után térjünk vissza Neilre. 

Tévéműsorok
Mi lenne egy sztárszakáccsal televíziós főzőműsor nélkül? Nyilván ez elképzelhetetlen, így természetesen Neil is hozzájárult az arcával 1-2 műsorhoz. A Channel 9 (9-es csatorna) Fresh c. főzőműsorában tűnt fel először, majd szerepelt olyan amerikai tévécsatornákon, mint a LifeStyle és LifeStyle Food, meg persze nem lenne sztárszakács, ha  nem tűnt volna fel az Egyesült Királyságban a BBC2-n és Martha Stewart showjában és a MasterChef Australia 2. szériájában  is.

  • A Rockpool Session volt az első saját hétrészes sorozata, amely 2004 októberében indult  és közel félórás műsorokból állt. 
  • Későbbi műsorai a Food Source Neil Perry,
  • Fresh & Fast / Fresh & Fast Christmas Special
  • Neil Perry - High Steaks
Kitüntetések
Az Australia Day, azaz Ausztrália Nap 2013. évi Kitüntetések Listáján (nemzeti ünnep, január 26-án ünneplik) kitüntetést kapott a közösségért tett kiemelkedő szakmai (szakács, vendéglős) és jótékonysági munkájáért. 

Könyvek
  • Rockpool (1997)
  • Simply Asian (2000)
  • The Food I love (2005)
  • Good Food (2007)
  • Balance and Harmony (2008)
Jól enni, jól lenni

A könyv mottója lehetne az a gondolat, amit Neil a bevezetőben megoszt velünk, azaz a "Jó ételhez idő kell". Ami nem azt jelenti, hogy a finom ételek elkészítéséhez feltétlenül időmilliómosnak kellene lennünk, sokkal inkább a főzés örömére szeretne felhívni a figyelmet. Azaz szánj időt, türelmet mindig arra, hogy mit főzöl, milyen fűszereket használsz, élvezd a bevásárlást is, majd munkád végeredményeként örömmel ülj le az asztalhoz barátaiddal, családoddal. 

Neil arra biztat, hogy használjuk a saját kreativitásunkat is, ne csak szó szerint kövessük a recepteket, azaz a recepteket ő csak inspirációforrásnak szánja, arra sarkall minket, hogy bátran merjünk újítani, módosítani a recepteket, kombinálni őket, hiszen csak így fejlődhet a főzőtudományunk.

Neil az alábbi fejezetekre osztotta könyvét:

1. Reggelire, vagy amikor csak jól esik
Receptjei: áfonyás palacsinta, cukkini pacsni csípős-fűszeres paradicsomraguval

2. Dobogós levesek, salátaálmok
A fejezet receptjei többek között: gesztenyés-szalonnás kelkáposztaleves, rokfortos, diós radicchio-endívia saláta, rusztikus gazpacho, sültcékla-saláta friss kecskesajttal, kínai sült kacsa-ananász saláta kesudióval, chili-lime dresszinggel, királyrák-burgonya saláta gazpachoval stb.


3. Pite, pasta, pie parádé
A fejezet receptjei: téli zöldséges pite, bárányhúsos-mentás-zöldborsós pite, spárgás-zsályás, parmezános frittata, pappardelle kacsaraguval, orecchiette sütőtökkel, brokkolival és karfiollal, Neil "legjobb lasagne"-je, ricottás-spenótos gnocchi zsályás vajjal



4. Rizs, tenger gyümölcsei
A fejezet rizses, tengeri herkentyűs receptjei: gombás rizottófasírt cukkíniraguval, padlizsán parmigiana paradicsommártással és bazsalikomos olajjal, kagyló hideg diómártással, párolt tintahal chilivel és radicchio-val

5. Halas csodák, csodás halak
Halas receptek: lazac mentás-ubrokás salsával, sült óceáni pisztráng krémes lencsével, grillezett kardhal sült paradicsomos, balzsamecetes mártással, snapper korianderes-fenyőmagos bundában, roppanós salsával 

6. Szárnyas ünnepek - hétköznapokon is
A fejezet szuper szárnyas receptjei: csirke fűszeres kókusztejben, grillezett, marinált csirke tabuléval, csirkesült aiolival (fokhagymás majonzé) és balzsamos radicchio-val, mézes kacsasült naranccsal és olívával stb.

7. Ínyenc disznóságok
Hogy milyen disznóságokat mutat nekünk Neil? Sült kolbászt balzsamos hagymalekvárral, chilis sertéssültet és rántott sertésszeletet zsályás-almás burgonyakörettel.

8. Bárány szelíden és...
Bárányból készíthetünk például grillezett báránybordát zöldfűszeres masalával, bárányt fűszerkéregben, sültpaprika mártással, fokhagymás-rozmaringos tavaszi báránysültet

9. Zamatos borjúságok, férfias marhaságok
Borjúságok és marhaságok: szaftos borjúlábszár polentával, grillezett rib-eye steak paradicsom-hagyma salsával, T-bone steak olasz módra, lassan dinsztelt marha articsókával és fenyőmaggal




10. Édes kis semmiségek
És az elmaradhatatlan desszertek: mandulás-diós répatorta, citromos joghurttorta őszibarack-áfonya salátával, olívaolajos-boros sütemény, borban sült körtével, rebarbarás-mascarponés desszert, feketecsokoládé mousse stb.

11. Hasznos tanácsok, kiegészítő receptek 
Olyan hasznos tanácsokat oszt meg Neil, mint például a zöldségek főzése, párolása, illetve olyan alapreceptnek számító recepteket (amit szerintem egyszerűsége ellenére sokan mégsem tudnak jól elkészíteni), mint a dinsztelt zöldborsó, burgonyasaláta, csőben sült burgonya, sült burgonya, lágy polenta, kuszkusz, klasszikus majonéz stb. 

A könyv első szembetűnő különlegessége, hogy nincsenek fejezetcímek, csak a tartalomjegyzék alapján tudjuk a fenti kategóriákba besorolni a recepteket. Tetszik, hogy szakít a hagyományos szakácskönyv formákkal, annak ellenére, hogy természetesen követi a megszokott tematikát a fogások felsorolásánál. Ennek ellenére még sincs az az érzésem, hogy zsúfolt a könyv, jó kinyitni, a recepteket átlapozni, hiszen nagyon letisztult mind színben, mind stílusában egy nagyon kellemes könyv. A fejezeteket pedig néha-néha megtöri egy-egy fénykép (legtöbbször a lányával közösen készített képekkel), illetve néhány sztorival, saját élménnyel fűszerezi a szerző a könyvét. Nálam abszolút nyertesek a tészta és saláta receptjei a maguk egyszerűségével, de ízléses tálalásukkal, amelyeken látszik, hogy a copfos szakács, ahogyan a bevezetőben is ír róla, tényleg örömmel készítette el őket. 

Szóval egyetek jól, legyetek jól!! 

Neil Perry: Jól enni, jól lenni
T. Bálint Kiadó
Megjelenés éve: 2013
Oldalszám: 256
Ár: 5.950 Ft 

A T. Bálint Kiadó honlapján -10% kedvezménnyel is, 5.355 Ft-ért megvásárolható. Most a 30 első megrendelő ajándék Ízek és Érzések magazin előfizetést is kap a könyve mellé.



Epres citromos túrótorta - sütés nélkül

$
0
0

Mónika napra készítettem  a kolléganőmnek tegnap este az Oxygén Wellnessben lenyomott 90 perces Rubint Réka edzés után ezt a finom, könnyű, nyári túrótortát.  Legtöbbször nyáron készítem ezt a sütit, különösen amikor kint 40 fok van és már nincs kedvem még 200-ra bekapcsolni a sütőt. Mindig sikert aratok vele, gyors, könnyű, isteni a krémesen lágy, kicsit savanykás citromos krémmel.

Hozzávalók:
A kekszes aljhoz:
25 dkg darált háztartási keksz
7,5 dkg vaj
2 evőkanál porcukor
tej, amennyit felvesz

A túrókrémhez:
50 dkg túró
2 kis pohár natúr joghurt
3 citrom reszelt héja és leve
10 dkg porcukor
2-2,5 púpos evőkanál zselatinpor


1. Egy nagy tálban a darált kekszet elkeverjük a porcukorral, majd hozzáöntjük az olvasztott vajat és és annyi tejet, hogy egy jól formázható tésztát kapjunk.  (Én mivel most nem volt otthon tej, egy kis pohár natúr joghurtot - kb. 150 g - használtam.)
 
2. A kész tésztát egy 24 cm-es kapcsos tortaformába belenyomkodjuk, majd félretesszük, amíg elkészítjük a túrókrémet.
 
3. A túrót villával összetörjük, majd hozzákeverjük a joghurtot, cukrot, a citromok reszelt héját.
 
4. Egy kis lábasba kifacsarjuk a citromok levét, hozzáadunk 4 nagy evőkanál langyos vizet, majd a zselatinport. A zselatint a csomagoláson található instrukciók szerint folyamatos kevergetés mellett felforraljuk, majd félretesszük, amíg kicsit hűl. Közben is kavarjuk meg néha.
 
5. Ha a zselatin éppen csak langyos, hozzákavarjuk a túrós masszához és egyből rá is öntjük a kekszes alapra és letakarva betesszük a hűtőbe, amíg a túrókrém megdermed. A legjobb szerintem egy éjszakára betenni. Ha a túró megdermedt, díszíthetjük bármilyen idénygyümölccsel, illetve tehetünk rá zselét is (én ezt most kihagytam, mert nem rajongok érte igazán).
 
 
 

DesszertPiknik - Restaurant Day 2013. május 18.

$
0
0
 
2013. május 18-án a nemzetközi Restaurant Day keretében Budapest szívében, az Erzsébet téren 4 barátnőmmel, köztük 2 gasztrobloggerrel, Lila Kancsó Zsanival és La Cucina Della Jucus Jucijával egy napra megnyitjuk saját képzeletbeli éttermünket, jelen esetben cukrászdánkat.  
 
Már játszottam a 2012. novemberi Restaurant Day alkalmával is a gondolattal, hogy milyen jó lenne barátnőkkel részt venni a kezdeményezésben, de a legutóbbi, februári alkalommal eldöntöttem, én is megnyitom a saját kis cukrászdámat. De persze egyedül nem olyan fun egy ilyet megszervezni, ezért megkérdeztem drága barátnőimet, akik hozzám hasonlóan elvetemültek, imádnak sütni és nem riadnak attól vissza, hogy ipari mennyiségben gyártsanak le édes-sós süteményeket egy ilyen eseményre :) Szerencsére egy percig se kellett győzködnöm őket, amint elmondtam, miről lenne szó, máris rávágták, hogy "naná, hogy benne vagyunk!" Elindult aztán a brainstorming a menüt, a helyet, nevet stb. illetően és megszületett a DesszertPiknik menüsora, amelyből egy kis ízelítőt most Veletek is megosztok:
 
Édes szekció:
- Rebarbarás-epres galette
- Nektarinos-rebarbarás galette
- Mogyorós birsalmapite
- Citromos-joghurtos torta
- Chocolate chip cookies
- Brownie-eperálom
- Lime-os muffincsoda CsokiCsokival
stb.

Sós szekció:

- Török fetás poğaça
- Sajtos minikilfik
- Medvehagymás muffin juhtúróval
- Muffin Con Pesto Verde
- Pasta Sfoglia sajttal és sonkával
- Spárga tésztaköntösben
- Kéksajtos rozmaringos foccaccia
- Bivalymozzarellás rukkolás foccaccia
stb.

Az DesszertPiknik hivatalos Facebook oldala, ahol lehet "going"-olni: https://www.facebook.com/emese.griecsfarkas#!/events/336362946490613/
 
De mi is az a Restaurant Day?


Ti is gondoltatok már arra, hogy éttermet nyissatok, de mégsem ebből szeretnétek megélni? Mi lenne, ha egy napra nyithatnátok egy éttermet, csak úgy szórakozásból?
 
Néhány ételeket imádó fiatal, ezt az álmukat szerették volna megvalósítani és 2011 tavaszán eldöntötték, egy napra megnyitják saját éttermüket. Egy társadalmi mozgalmat indítottak el, ami 24 órára az étel- és étteremkultúrát népszerűsíti. Timo Santala, az egyik ötletgazda elmondása szerint: "A Restaurant Day egy ételkarnevál, ahol bárki bárhol egy napra létrehozhatja saját éttermét, kávézóját vagy bárját. Az esemény évente négy alkalommal kerül megrendezésre. A kezdeményezés az ételkultúra, az őrült koncepciók és ötletek, valamint a közösségi összetartozás, együttlét ünnepléséről szól."  Az első Restaurant Day-t Helsinkiben, Finnországban rendezték meg 2011. május 11-én.
 
Az ötlet egyébént onnan jött, hogy Santala barátja, Antti Tuomola megpróbált létrehozni egy éttermet Helsinki szigetcsoportján. A szigorú előírások megakadályozták azonban a projekt megvalósulását, ezért Tuomola a barátai segítségét kérte a helyzet megoldására. Utánajártak a szabályozásnak és kiderült, hogy az előírások nem vonatkoznak azokra a pop-up éttermekre, amelyeket csak egy napra nyitnak meg tulajdonosai.
 
Mindez a folyamat aztán egy brainstormingoláshoz vezetett, ezt követte egy Facebook oldal létrehozása és közösségi média kampány elindítása, amely rabul ejti az emberek képzeletét. 2011 májusában az első Resturant Day keretében végül közel 40 egynapos pop-up éttermet nyitottak meg Helsinkiben és egész Finnország szerte. Azóta a program egyre nagyobb népszerűbbségnek örvend, egyre több éttermet nyitnak már nemcsak Finnországban, hanem világszerte. 2012 novemberében péládul már közel 800 éttermet nyitottak 25 országban, Brazíliától, Costa Rica-n, Ausztrálián át Dániáig és Budapestig.
 
A kezdeményezásről bővebben ITT.

Ha szívesen csipegetnél édes és sós finomságainkból, gyere el DesszertPiknikünkre, ahova leterített plédjeinken mindenkit sok szeretettel várunk. 

Lemon curd tart friss bazsalikomos erdeigyümölcs lekvárral

$
0
0

Május 13-án hirdette meg gasztrobloggereknek Boldog Kuktaés a CSÍKOS Lekvárcsalád megálmodója, Kocsis Bálint 3 hétig tartó közös játékát.  A verseny három különleges CSÍKOS lekvárra épül és minden héten 7-7 gasztroblogger méretteti meg kreativitását. 

Boldog Kukta az első hétre sorsolt ki engem, így Kocsis Bálint jóvoltából a posta pár napon belül ki is hozta az erdeigyümölcs lekvárt friss bazsalikommal, amelyet a következő recepttel álmodtam meg.

Tisztán emlékszek még arra a napra, amikor először volt szerencsém kb. 2 évvel ezelőtt megkóstolni CSÍKOS lekvárt egy WAMP keretében. Akkor fekete erdő lekvárt kóstoltam, amit azóta is emlegetek, azonban ez az erdeigyümölcs  lekvár friss bazsalikommal talán még különlegesebbé teszi a desszertemet.

Az ötlet a május 18-i Restaurant Day keretében megszervezett DesszertPiknikünkről származik, ahol az egyik legnépszerűbb desszert a lemon curd-ös kosárkáim voltak. Nem is tettem mást, mint ezzel a pikáns lekvárral megbolondítottam az eredeti receptet. A különlegessége, talán pont az egyszerűségében rejlik.
A verseny további részleteiről ITT olvashatsz, Boldog Kukta blogján.

Hozzávalók (8 db 10 cm-es kosárkához):
Tart tészta:
30 dkg liszt
20 dkg vaj
10 dkg porcukor
1 tojás sárgája
1 bio citrom reszelt héja

CSÍKOS erdei gyümölcs lekvár friss bazsalikommal 

Lemon curd / citromkrém:
2 bio citrom
140 g cukor
50 g vaj
3 tojás

+ díszítéshez eper, csokiforgács, menta



Tészta elkészítése:
1. A lisztet kimérjük egy nagy tálba, hozzákavarjuk a porcukrot és elmorzsoljuk benne a vajat. Belereszeljük a citrom héját, majd adjuk hozzá a tojás sárgáját és gyúrjuk puha, egynemű tésztává. Ha túl száraz, adhatunk hozzá egy kis joghurtot vagy tejfölt, hogy összeálljon a tészta.
2. Tegyük legalább fél órára a hűtőbe.
3. Fél óra elteltével melegítsük elő a sütőt 180°C-ra. Nyújtsuk ki a tésztát lisztezett felületen 2-3 mm vastagra, majd szaggassuk ki és béleljük ki vele a tart formánkat (ha nem szilikonos formát használtok, mindenképp vajazzátok/olajozzátok ki a formát), majd az előmelegített sütőben 10-12 perc alatt szép világosra sütjük. Mindenképp hagyjuk kihűlni, mielőtt megtöltenénk a citromkrémmel.

Krém elkészítése:
1. A citromokat megmossuk, egy lábasba a héját lereszeljük, a levét kifacsarjuk. Hozzáadjuk a cukrot és a vajat, és alacsony lángon addig kevergetjük, amíg a cukor és a vaj teljesen fel nem olvad. Ha kész, levesszük a tűzről.

2. Egy másik tálban a tojások felütjük és kézi mixerrel kicsit felverjük. Hozzáöntjük a citromos-vajas krémet, majd visszaöntjük a lábasba és visszatesszük a lassú tűzre. 12-15 perc folyamatos kevergetés mellett szépen lassan be fog sűrűsödni a krémünk.
Tegyük félre hűlni (időnként azért kevergessük meg, hogy ne bőrösödjön meg a teteje).
Tart összeállítása
1. A kisült és kihűlt tart formánkat töltsük meg 1-1 evőkanálnyi CSÍKOS lekvárral, majd kanalazzunk rá ízlés szerint citromkrémet.
2. Díszítsük ízlés szerint friss gyümölccsel, mentával, csokiforgáccsal.

Így a végén szeretném még egyszer megköszönni a lehetőséget a játékot megszervező Boldog Kuktának és Kocsis Bálintnak.

Júniusi gasztroprogramok

$
0
0
Mivel már javában tart a fesztiválszezon kishazánkban, gondoltam, összegyűjtöm egy csokorba a legfontosabbakat. Végignézve a programokon, a legtöbb júniusi gasztronómiai fesztivál a sör és a fröccs körül forog, de lássuk is, hol mit kóstolhatunk.

GOURMET FESZTIVÁL
Idén május 31. és június 2. között kerül megrendezésre a soron következő Gourmet Fesztivál, az év legnívósabb és legváltozatosabb gasztrorendezvénye. A tavalyinál idén még több neves étterem mutatkozik be, a budapesti éttermektől kezdve a vidéki gasztronómia sereghajtóiig. 2013-ban már nemcsak a nagyközönség kulináris továbbképzését tűzték ki célul a szervezők, azzal, hogy egy helyen elérhetővé, megkóstolhatóvá teszik az ország legjobbjait, hanem a szakma tovább fejlődését is igyekeznek szolgálni. A rendezvény szakmai napján ugyanis a legkiválóbb kistermelők, sajtkészítők és az éttermesek találkozhatnak egymással. 

Az idei Gourmet Fesztivál központi témája a gulyás lesz. De nem a megszokott formában. Az idei év újítása ugyanis, hogy a Gourmet Fesztivál kísérletet tesz arra, hogy a csúcsgasztronómiát és a mindennapok étkezési kultúráját közelítse egymáshoz. Ennek jegyében mutatkozik be a rendezvényen a "gulyás", a legkülönbözőbb formákban, legyen az leves, pörkölt, hab, mártás, vagy akár terrine.

Emellett végtelen számú érdekesség, finomság és program várja a fesztiválra kilátogatókat.

Időpont: 2013. május 31. - június 2.

Jegyek: napijegy 2.900 Ft, bérlet: 5.800 Ft

A jegy mellé jár:
  • egy prémium minőségű borospohár
  • Szent Tamás pincészet Tokaji Mád furmint 2012 kóstolója
  • egy BBC Good Food Világkonyha magazin
+ naponta az első 1000 belépő ajándéka:
  • egy bélszín carpaccio a METRO Vevőakadémia jóvoltából,
  • egy kóstoló a Hungaria Rosé Extra Dry pezsgőből
  • egy csésze espresso a Magyar Kávé Egyesület baristáinak prezentálásában
További információ: http://sziget.hu/gourmetfesztival


BELGA SÖRFESZTIVÁL
Idén 4. alkalommal szervezik meg Budapesten a Városligetben, a Vajdahunyad várában a belga sörfesztivált, amelyen évről évre több sörfőzde mutatja be sörkülönlegességeit. Idén több mint 30 sörfőzde, közel 140 söréből kóstolhattok. Az idei sörfesztivál meglepetése, hogy bárki megkóstolhatja a 2012-es évben a World Beer Awards-on a világ legjobb barna sörének választott Carolus Classic-ot is.

Időpont: 2013. május 31. - június 2.

Jegyek: 4.000 Ft, amely tartalmazza az alábbiakat:
  • 4 pohár (2dl/pohár) szabadon választott sört
  • a sörfesztiválra készített belga sörös üvegpoharat
A belépő mindhárom napra érvényes, csak vigyétek magatokkal az 1. napon kapott poharat. 

További információ: https://www.facebook.com/events/191850560965269/



 5. FŐZDEFESZT
Noha a legendás bajor búzasör jórészt magyar búzából készül, itthon eddig nem terjedt el a búzasör- kultusz, ám ez most változni látszik, és a sörfőzőink egyre-másra állnak elő a jobbnál jobb búzasörökkel. A három előfutár, a Kárpi Félbarna Búzasör, a Palóc Búza és a Mályi Sörfőzde búzasöre már tavaly is kóstolható volt, ám most új versenyzők léptek színre. Idén, ha minden igaz, két magyar kézműves cidert is be tudnak mutatni a szervezők.

Időpont: 2013. június 7-9.
Helyszín: Budapest, Mikszáth Kálmán tér, Szabó Ervin tér
Jegyek: a belépés díjtalan

További információ: http://www.fozdefeszt.hu/


BUDAI FRÖCCS ÉS BARBECUE FESZTIVÁL
A szervezők egy új, nyárindító, vízparti rendezvényt terveznek, ahol finom grill ételekkel, üde fröccsökkel, jazz zenével és színpadi programokkal várják a kilátogatókat. A helyszín ideális egy kis hétvégi piknikezésre és csobbanásra is, így mindenkit bátorítanak, hogy hozzon magával plédet és törölközőt, minden mást megtalál a helyszínen.

Kisgyermekkel érkezőket készségfejlesztő, szórakoztató programok, játszóház várja, míg a vállalkozó szelleműeket szabadtéri grill-lap, ahol saját ízlés szerint készíthetik el a sülteket a helyszínen kapható előre pácolt húsokból.


Időpont: 2013. június 7-9.
Helyszín:  Budapest, Kopaszi gát
Jegyek: a belépés ingyenes
További információ: https://www.facebook.com/events/142295919291107/



ETYEKI PIKNIK
2013-tól a szervezők egy új fesztiválsorozatot indítottak el, ami megújult tematikával őrzi meg a korábbi Pincefesztivál és a Kezes-lábos értékeit. Az Etyeki Piknik vendégei mostantól rendszeresen, évszakonként, családiasabb hangulatban találkozhatnak az Újhegyen és a Szépvölgyben. A nyári Etyeki Piknik két főszereplője a lecsó és a rosé lesz.

Ami várható: 10 órától lecsófőzőverseny sztárséfekkel, bórkóstoló az ország legjobb vndégborászaival, de lesz még piknik piac, borász-politikus focimeccs, ezen kívül a Rókusfalvy birtokon fröccsbár, kézműves fagyikülönlegességek, kürtöskalács-tanoda, sajtkészítés és vajköpülés és még sok más izgalmas program várja a vendégeket. 


Időpont: 2013. június 8-9.

Jegyek: kóstolópohár 800 Ft,

További információ: http://www.etyekipiknik.hu/

 CSABAI SÖRFESZTIVÁL ÉS CSÜLÖKPARÁDÉ
Idén 13. alkalommal rendezik meg Békéscsabán a sörfesztivált és a vele összekötött csülökparádét. Idén is különleges meglepetésekkel készülnek a szervezők. A rendezvény első napján a szokásoknak megfelelően az ejtőernyősöknek köszönhetően az égből érkezik az első söröshordó. Nem csak az országban, de talán még a világon sem volt olyan sörfesztivál, ahol mintegy 100 fajta csapolt sörrel ismerkedhetnek meg a látogatók. A hazánkban ismert nagy sörgyárak mellett bemutatkoznak a Házi Kézműves Sörfőzdék is. A fesztivál rangját mutatja, hogy csaknem 50 féle cseh sör kóstolható a rendezvény ideje alatt, kicsit megismerkedve a cseh sörkultúrával is.A fesztivál utolsó napján pedig a hagyományokhoz híven megrendezik a csülökpörkölt főző versenyt is.

Időpont: 2013. június 13-16.
Helyszín: Békéscsaba

Jegyek
  • június 13-14.: 1.000 Ft (amely ingyenes belépést biztosít a vasárnapi programra is)
  • június 15: 3.000 Ft (amely ingyenes belépést biztosít a vasárnapi programra is)
  • június 16.: 1.000 Ft (amely ingyenes belépést biztosít a vasárnapi programra is)

További információ: http://www.csabaisorfesztival.hu/index.php?lang=hu 

BUDAVÁRI SÖRFESZTIVÁL
Közel 200 féle sörrel és más újdonsággal várnak a szervezők a Budavári Palota udvarán megrendezésre kerülő fesztiválon. Idén a sörkülönlegességek mellett a különféle cider-ek is kiemelt figyelmet kapnak. A hazai sörfőzdék mellett angol, ír, belga, cseh és német sörnagyhatalmak is reprezentálják magukat. 

Időpont: 2013. júniua 13-16. 

Helyszín: Budavári Palota
Jegyek: 
  • napijegy: 1.999 Ft (tartalmazza az 1. korsó sör árát, 18 éven aluliaknak egy üveg üdítőt)
  • 4 napos bérlet: 5.999 Ft (naponta egy korsó sört tartalmaz)
  • Kedvezményes bérlet: Bónusz Brigáddal korlátozott számban 2.690 Ft-ért megvásárolható a 4 napos bérlet)
További információ: http://budavarisorfesztival.hu/

1 éves blogszülinap Tiramisu tortával

$
0
0
 
 
Május 25-én szombaton ünnepelte a blog az 1. születésnapját. Pontosan egy éve, hogy az első bejegyzést közzétettem. Mintha tegnap lett volna, közben meg annyi minden történt velem azóta, hogy már szinte alig emlékszek arra az időszakra. Azért is, mert már ahogyan akkor is írtam, annyira régóta forrt bennem a blog elindításának ötlete, hogy a hétvégén majdnem el is felejtettem.
 
Azt viszont nem felejtem egy percre se sose, hogy mennyien követitek mára Baklavaria Cafét, itt és más fórumokon.
 
Na de!!! Meg kell adni a módját azért egy blogszületésnapnak, ugye? Így láttam ugyanis a "nagyoktól"! :) Ennek örömére én is sütögettem tegnap.
 
Hozzávalók (18 cm-es tortához)
Tésztához:
4 tojás
2,5 dl cukor
1 dl tej
50 g vaj
3 dl liszt
1,5 teáskanál sütőpor
 
Krémhez:
4 tojás sárgája
0,5 dl cukor
375 g mascarpone
2 dl tejszín + 10 g vaníliás cukor
 
+ 1 dl lefőzött kávé
+ holland kakaópor
 
Piskóta elkészítése:
1. Melegítsd elő a sütőt 175°C-ra. Egy 18 cm átmérőjű kapcsos tortaforma alját béleld ki sütőpapírral, az oldalát vajazd ki.
2. A tojásokat a cukorral kb. 5 perc alatt kézi mixerrel addig keverjük, amíg ki nem fehéredik és habos nem lesz. A tejet egy kis lábasban a vajjal melegítsük fel, amíg a vaj el nem olvad, majd fokozatosan adjuk hozzá a tojásos keverékhez. Végül a sütőporral előzetesen összekevert lisztet is adjuk hozzá a masszánkhoz és jól keverjük ki.
3. A massza felét öntsük az előkészített sütőformánkba, majd 30-35 percig vagy tűpróbáig süssük. Vegyük ki a sütőből, majd hagyjuk rácson kihűlni.
Ha kész, süssük ki a tészta másik felét is, majd mindkettőt, miután kihűltek, vágjuk ketté.
 
A mascarpone krém elkészítése:
1. A tojássárgáját a cukorral kb. 5 perc alatt verjük habosra, majd a tálat tegyük forrásban lévő víz fölé. Folyamatos kevergetés mellett kb. 10 perc után egy sűrű [de vigyázzunk, nehogy rántotta legyen belőle:)] Be besűrűsödött, vedd le a tűzről és hagyd teljesen kihűlni.
2. Egy másik tálban törjük kicsit össze a mascarpone sajtot egy villával.
3. Egy harmadik tálban a mélyhűtőben 20 percig hűtött tejszínt 2 evőkanál cukorral (és ha óvatosak vagytok, még egy csomag habfixálóval is) kemény habbá verjük.
4. A kihűlt tojásos masszát, keverjük el a mascarponéval, majd a kész tejszínhabot is óvatosan adjuk hozzá. Ha kész, 1-2 órára tegyük hűtőbe.
 
Torta összeállítása:
1. Minden tortalapot csurgassunk le egy kevés kávéval (ne túl sokkal, ne ázzon el teljesen a piskóta).
2. Az első tortalapra tegyük rá a krém 1/4-ét, szórjuk meg kakaóporral.
3. Ezt a lépést ismételjük meg addig, amíg az összes tortalap és krém el nem fogy.
4. A torta tetejét is szórjuk meg kakaóporral, vagy akár csokireszelékkel is.
 
Tegyük hűtőbe néhány órára, hogy jól összeálljon. 
 
 
 

Eszpresszós csokis cupcake eperrel

$
0
0
 

Azon szerencsés bloggerek egyike vagyok, akik személyesen is ismerhetik EztettemÉcit. Hosszú levelezgetések után egy tavaszi délutánon egy budapesti belvárosi bisztróban futottunk össze először, részben, hogy végre személyesen is megismerjük egymást, részben mert átadta nekem ezeket a gyönyörűséges rózsaszín kapszlikat, hozzá illő rózsaszín szívószálakkal.
 
Akkor még kidolgozás alatt állt a webshop, Eztettem: a bolt, ami azóta szépen el is indult, így már Ti is bátran rendelhettek online a cupcake-papírok, vintage papír szívószálak mellett pecséteketés újrahasznosított papírból készült kísérőkártyákat is.
 
Nagyon boldog vagyok, hogy a kapszlik első hivatalos megjelenése a nyilvánosság előtt 2013. május 18-án megrendezett DesszertPiknikünkön volt. Ezúton is köszönjük még egyszer Écinek, hogy a kapszlikkal hozzájárult a piknik sikeréhez!!! :) Nagy sikerük volt már akkor is a kapszliknak is, sokan kérdezgették, honnan szereztük be őket. Hát tessék, május 23-ától bárki bátran rendelhet szebbnél szebb kapszlikat, hozzá passzoló szívószálakkal a szivárvány minden színében. Én már szert tettem a rózsaszín mellett kékre, sárgára, fekete-fehérre, kis pöttyösre, nagy pöttyösre, függőlegesen csíkosra, vízszintes csíkosra....Ti mire vártok? :) Kattintsatok!!

Hozzávalók (10 darabhoz):
75 g vaj
3 dl liszt
1 dl holland kakaópor
1 teáskanál sütőpor
2,5 dl cukor
1 nagy tojás
1 dl eszpresszó kávé
1,5 író (1 dl tej + 1 evőkanál citromlé vagy ahogy most én használtam 1 kis pohár kefír)

Csokikrémhez (kb. 15 darabhoz):
120 g étcsokoládé (min. 60%-os)
150 g vaj
1, 75 dl porcukor
0,75 dl kakaópor

+ eper , csokireszelék a díszítéshez


A muffin elkészítése:
1. Melegítsük elő a sütőt 175°C-ra. A muffinformát béleljük ki hagyományos muffinpapírral.

(Hasznos infó a kapszlik használatához: A kapszlikba én csak sütés után tettem bele a muffinokat, mert tapasztalat szerint a vajas  vagy olajos tésztától sütés közben kicsit átáznak a kapszlik vagy kicsit színüket vesztik.)

2. A vajat olvasszuk meg, majd hagyjuk kihűlni. Ha kihűlt, keverjük hozzá a lefőzött eszpresszó kávét.
3. Egy másik tálban kavarjuk össze a lisztet, a kakaóport, a sütőport.
4. A tojást az íróval kavarjuk el, majd ehhez adjuk hozzá a kávés vajat, végül pedig a száraz hozzávalókat. 
5. A masszát kanalazzuk a muffinformákba, majd az előmelegített sütőben tűpróbáig süssük. (kb. 15-20 percig).

A krém elkészítése:
1. A csokoládét vízgőz felett olvasszuk fel és hagyjuk kihűlni.
2. A puha vajat közben verjük habosra, amíg ki nem fehéredik. Ekkor adjuk hozzá a porcukrot, a kakaóport, majd a kihűlt olvasztott csokoládét.

A cupcake összeállítása:
1. A kész krémet habzsákba töltöm és a muffin tetejét ízlés szerint díszítem, majd dekorációnak használhatunk még epret, vagy akármilyen más idénygyümölcsöt. Én most a rózsaszín kapszlik miatt választottam epret, de bármilyen piros, rózsaszín gyümölccsel klasszul nézhet ki.












 

DesszertPiknik beszámoló - Restaurant Day 2013. május 18.

$
0
0


Lassan egy hónapja harangoztam be, hogy 2013. május 18-án 4 barátnőmmel, köztük 2 másik gasztrobloggerel (Lila Kancsó Zsanival és La Cucina Della Jucus Jucijával) egy napra mi is megnyitjuk a nemzetközi Restaurant Day keretében képzeletbeli "éttermünket", jelen esetben cukrászdánkat Budapesten, az Erzsébet téren. Így is történt, éppen a Pálinkafesztivál tőszomszédságában sikerült sátor helyett, plédet vernünk.
 
És a mai nappal végre eljutottam ide is, hogy beszámoljak erről a hihetetlen szuper napról. Merthogy milliószor jobban sikerült, mint amit remélni mertünk a csajokkal.
 
Mindenki péntek estétől hajnalig és/vagy a piknik napján délelőtt az utolsó percig sütögetett, hogy minden minél frissebbek legyenek a sütijeink. A nagy nap délutánján  fél 3 magasságában kiérkeztünk az Erzsébet térre, a dekorációt felaggattuk gyors a helyére, a plédeket leterítettük, a finomságokat pedig tálcákon, tortatartókon tálaltuk és 15 órakor hivatalosan is megnyitotta kapuit az 1. DesszertPiknik.
 
Kb. negyed 4 magasságában meg is érkeztek az első vendégek és kb. este fél 8-ig folyamatosan jöttek-mentek az érdeklődők-kóstolgatók. Először félve néztek minket a mellettünk elsétáló emberkék, mert nem tudhatták, hogy valami magánrendezvényről van-e szó, vagy bárki becsatlakozhat hozzánk. Onnantól fogva, hogy az első bátrak odajöttek hozzánk, nem volt megállás, folyamatosan volt kit kiszolgálni, volt kivel beszélgetni. A vendégek között ott voltak természetesen kedves barátaink, akiknek hálásak vagyunk, hogy az első hivatalos megjelenésen velünk voltak. Mellettük akadtak külföldi turisták, éppen felénk sétálgató idős házaspárok, kisgyerekes anyukák és akiknek pedig különösen örültünk, azok, akik nem csak "úgy odatévedtek" a piknikünkre, hanem célzottan kerestek minket az Erzsébet téren. Voltak köztük újságírók, ínyencek, lelkes Restaurant Day látogatók.

A nap folyamán több mint 100-an megfordultak nálunk. Sokan tényleg piknikezni jöttek hozzánk és a süteményeikkel lekuporogtak valamelyik plédünkre és ott élvezték a gyönyörű nyári időt és a Pálinkafesztiválról átszűrődő zenét. Voltak akik elmentek, majd visszajöttek még egy kör finomságra, akkor már kutyusuk társaságában, de sok turista csak "take-away"re kérte.

És a végére hagytam (mint ahogy étkezéskor is a legjobb falatot) Csík-Kovács Zoltán, a Restaurant Day Budapest csapatának tagját, aki 5 budapesti helyszínt látogatott végig május 18-án, akik közül az egyik állomás mi voltunk. Sokat beszélgettünk vele, azt hiszem ő csinálta a nap legjobb fényképeit is rólunk...bár sajnos már az enyhén megfogyatkozott kínálatunkra ért oda. :) A fényképeit bárki megcsodálhatja a többi étteremről készített képek között a Restaurant Day Facebook oldalán ITT.

Összefoglalva az 1. DesszertPikniket: imádtuk, imádtuk, hogy olyan sokan eljöttetek és reméljük jól éreztétek magatokat, finomakat ettetek és augusztus 18-án újra találkozunk. Mi nagyon élveztük a piknik minden egyes percét, a készülődéstől kezdve a sütögetésen, a dekoráció elkészítésén keresztül, a kedves vendégek megérkezéséig, a jó beszélgetésekig, az elégedett arcokért és mosolyokért. Köszönjük!! :)

És akkor lássuk a ténylegesen megvalósult menüsort és kínálatot:
 
ÉDES SZEKCIÓ:

 
 
Citromos-joghurtos torta
Rebarbarás-epres galette

Chocolate chip cookies
Brownie-eperálom


Lime-os muffincsoda CsokiCsokival
 
 
Lemon curd krémmel töltött kosárkák eper díszítéssel
 
 
Csoki ganaché krémmel töltött kosárkák eper díszítéssel
 
Kókuszos-narancsos keksz
 
 
SÓS SZEKCIÓ:

Török fetás poğaça (peynerli poğaça)
Török húsos poğaça (kaymalı poğaça) - a fetás receptje alapján készült, csak feta helyett húsos töltelékkel (recept hamarosan a blogon)


Sajtos minikilfik
Medvehagymás muffin juhtúróval
Muffin Con Pesto Verde
Pasta Sfoglia sajttal és sonkával


Spárga tésztaköntösbenKéksajtos rozmaringos foccaccia
Bivalymozzarellás rukkolás foccaccia



A DesszertPiknikről készített összes képet ITT találjátok egy csokorba összeszedve.

A DesszertPiknik Facebook oldalát ITT találjátok. Kattintsatok, mert augusztusban jön a folytatás!!! :)

A Restaurant Day hivatalos oldalán található térképről lehet majd tudakozódni mindig a soron következő Restaurant Day éttermeiről, illetve a Facebook oldalukon a legfrissebb hírekről.

És néhány életkép...






Bakeshop - Prága

$
0
0
Az augusztus 20-i hosszú hétvégét Ildi barátnőmmel Prágában töltöttük. Az óvárosban, éppen Josefova a zsidó negyed felé sétálgatva botlottunk bele ebbe a hangulatos, polgári kort idéző épületbe költözött kis kávézó és bisztróba.
 
 
Finom kávék, friss pékáruk, házi készítésű ételek kellemes környezetben, Prága közepén. Ez a Bakeshop kávézó és bisztró, ami tökéletes hely Neked és barátiadnak. Ezzel az üzenettel csalogatja be vendégeit a Bakeshop. És tényleg. Először a 19. századbeli épület fogott meg, majd amikor megláttam a hely nevét BAKESHOP, azonnal mondtam Ildinek, menjünk be, nézzünk be, mit lehet odabent kapni.


Amint beléptünk az ajtón, hihetetlen látvány, illat, hangulat fogadott minket. Nekem konkrétan tátva maradt a szám. Egy igazi francia bisztróban találtuk magunkat Prága kellős közepén.

A Bakeshop filozófiája és története: tradicionális receptek, a legjobb minőségű alapanyagok, maximális frissesség (mint nagymamánk kertjében), munkaszeretet és őszinte, hiteles tisztelet a vendégek iránt. Ezek a Bakeshop jelszavai.

A Bakeshopnál15 éve sütnek kenyeret, sós és édes pitéket, tortákat és egyéb finomságokat, a szendvicsektől a salátákig Prága szívében. Mindez egy különleges és szorgalmas nőnek, Anne Feeley-nek köszönhető, aki 1998-ban jött Prágába az Egyesült Államokból és egyből szerelembe esett a városba. Letelepedett és úgy döntött, alapít egy "all-in-one" kávézót, bisztrót és pékséget, amit aztán Bakeshop-nak nevezett el. Anne Feeley a kezdeketől fogva ragaszkodott a kifogástalan minőségű alapanyagok használatához, amely érték a mai napig érvényesül a Bakeshopban. Egy olyan helyet hozott létre, ahol helyi lakosok, turisták, barátok és business partnerek egyaránt egy finom kávé kortyolgatása mellett elfelejthetik a város nyüzsgő forgatagát. Ugyan az alapító 2012-ben elhunyt, utódai elkötelezetten viszik tovább a cég elveit és értékekeit.

Terveztük, hogy visszamegyünk még aznap egy kávé-süti kombóra, de végül nem fért már bele a programunkba, de legközelebb nem hagyjuk ki.


A kínálat:
Kenyerek, szendvicskrémek, croissant-ok, muffinok, quiche-ek, levesek, szendvicsek, melegszendcsivek, saláták stb.

Árak
Az áraik teljesen normálisak, sőt majdnemhogy olcsónak is mondanám, ha a minőségi alapanyagokat nézzük. Nézzünk néhány példát:
- kenyér: (minden kenyér kapható zsemle formában, fél és teljes adagban)
          - fekete olívás: zsemle: 35 CZK (390 Ft), fél: 45 (500 Ft), egész: 80 (880 Ft)
          - baguette: 70 CZK (770 Ft)
- bagel: 35 CZK (385 Ft)
- leves: kicsi: 65 CZK-tól (720 Ft); nagy: 110 CZK (1.120 ft)
- croissant (mindegyikből mini és normál méretet is lehet kapni): sima (39/55 CZK), csokis,almás, (39/75 CZK) stb. stb.
szendvicsek: tandoori wrap (90 CZK), hummus wrap (75 CZK), waldorf csirkés (150 CZK) stb.
- saláták (kicsi/nagy adagban kérhető. A klasszikus salátáktól kezdve a legkülönlegesebb ázsiai fűszerezésű, modern salátákig minden kapható
              -klasszikus saláták: cobb saláta (115, 190 CZK), caesar saláta (100/165 CZK),  ezeken
               felül mindent egységsúlyra adnak: görög saláta, marokkói répa stb
              -különlegesebb saláták: curry-s lencse és tonhal saláta, céklasaláta feta sajttal,
               grillezett zöldségek kecskesajttal, kuszkusz saláta spenótlevelekkel és fűszeres
               mandulával, stb.


 

Édes szekció: torták, tart-ok, piték, különféle gyümölcskenyerek, cookies, brownie, macaron-ok, galette, rugelach, meringue, stb.

Árak:
- torták (minden torta szeletben, mini, baby, standard és XL méretben kapható, azonban most csak a szelet árat tüntetem fel, hiszen nem hiszem, hogy turistaként bárki elpusztítana egymaga egy standard méretű tortát. 105-135 CZK)
          - new york, csokoládés, gyümölcsös sajttorta:
          - "a világ legjobb répatortája" 
          - svéd princess torta
          - cupcake: mini 45 CZK

- tart-ok, piték (95-115 CZK)
         - francia alma tart
         - málnás, fehér csokis pite
         - linzertorta
         - szilvás-mákos crumble pite

- kekszek (22-49 CZK)
- rugelach (65 CZK/100 g)
- macaron (kicsi: 35, nagy: 49 CZK)
- galette: 95 CZK


A fentiek mellett kaphatóak "saját márkás" termékeik is, úgymint házi készítésű lekvárok, borok, elvitelre kapható kekszek, szószok, teák, stb. stb.


A honlapjukon található információk szerint pedig Prágán belül cateringgel és party szervíz szolgálatással is rendelkeznek.

Nagyon megnyerő, nagyon menő.

BAKESHOP: KAVÁRNA A BISTRO (Café and Bistro)
Cím: KOZÍ 1, 110 00 PRAHA 1, Csehország
Nyitvatartás: minden nap 7-21 óráig

 
 
 

Róma legjobb pizzája 1. - Li Rioni

$
0
0


A hétvégét Rómában töltöttem, mert Mr. M. fél évre áthelyezte székhelyét Stockholmból a Tevere partjára. A hétvége egyik céljául tűztük ki, hogy megtaláljuk a csupa nagybetűs "PIZZA PLACE"-ünket. És természetesen semmiképp nem egy olyan helyet kerestünk, ahol hemzsegnek a turisták, hanem ahova majdnem hogy csak helyiek járnak.
 
A Pantheon előtt a szökőkútnál üldögélve rákerestünk a neten, mit dob ki a google, majd a sok "legjobb pizzázónak" kikiáltott hely közül Mr. M. kiválasztotta a Li Rionit, majd elsétáltunk a Colosseum mögötti egyik kis utcácska sarkán megbújó családi étterembe. Este 7 óra előtt érkeztünk meg a Li Rionihoz, ahol az étterem teraszán még csak az éttermet vezető 65 körüli olasz úriember és családja üldölgéltek. Mondták, hogy csak 7-kor nyitnak, de nyugodtan foglaljunk helyet addig is, és tanulmányozzuk az étlapot.
 
A Li Rioni Róma egyik legjobb pizzériája (nekünk abszolút a No.1. eddig), ami elsősorban a helyi lakosok körében népszerű. Este 8 körül már teli volt olasz családokkal, kisbabákkal, egy helyi idősebb, 70-75 körüli olasz úriember pedig pont a mellettünk lévő asztalnál foglalt helyet. Egyből láttuk rajta, hogy törzsvendégnek számít, mert egy ideig az étterem tulajdonosa üldögélt és beszélgetett vele az asztalnál, majd a tulaj fia kézfogással és egy jó nagy mosoly kíséretében üdvözölte őt.

Svéd Rickard barátunk Tonno completa-t rendelt tonhallal, paradicsommal, hagymával és olivabogyóval, mindössze 8 €-ért. Mr. M. Melanzane-t választott mozarellával, paradicsommal és grillezett padlizsánnal (szintén 8 €).


Az én választásom a Rughetta e pomodoro fresco-ra esett (7,50 €), a hihetetlenül mennyei paradicsomszószon feltétként rukkolával és friss paradicsommal (a róla készített képet lásd fent).

Na ezek a pizzák olyanok voltak, amilyennek egy igazi római pizzának lennie kell. Az étterem hátsó részében igazi fatüzelésű kemencében sütik ropogósra a vékony és friss alapanyagokkal készített pizzákat. Annyira könnyű volt az egész pizza, hogy még én is simán eltüntettem egy pizzát. A kiszolgálás emellett kifogástalan (bár gondolom egy hétvégi busy estén előfordulhat, hogy kicsit többet kell várni a pizzánkra), a hely hangulata családias, barátságos, ahova bármikor szívesen visszatér az ember.

A pizza eltüntetése után tettünk egy próbát hárman egy tiramisuval is, de megkóstolva arra jutottunk, hogy a tiramisut a Li Rioniban nem kell msákor erőltetni, a hely tényleg csak a pizzákra specializálódott (előételeken és desszerteken kívül más nincs is az étlapon).

Szóval, ha Rómában jártok és tényleg IGAZI OLASZ pizzát szeretnétek enni, nem pedig csalódottan távozni Rómából, a Li Rioniba mindenképpen menjetek el, nem fogtok csalódni, ígérem. :) Én már alig várom, hogy amikor 4 hét múlva újra kint leszek, ismét betérjünk a PIZZA PLACE-ünkre Mr. M-mel. :)))


Li Rioni
Via dei Santi Quattro 24, 00184Róma, Olaszország (5 perc sétára a Colosseum mögött)
Nyitvatartás: Minden nap nyitva 19 órától (kivéve kedden)
Honlap: nincs

Sant' Eustachio Il Caffé - Róma leghíresebb kávézója és kávéboltja

$
0
0
A római beszámolót folytatva ezúttal szeretném Nektek bemutatni Róma egyik leghíresebb kávézóját és egyben kávéboltját. A Sant' Eustachio Il Caffé egy nagyon régi kávébolt és pörkölő hely, amit a 1930-as években nyitottak. Róma szívében található, a Senato della Repubblica palota előtt, és mindössze néhány lépésre a Pantheontól és a Piazza Navona-tól.

 
A hely története
A kávézót 1938-ban alapították. A jellegzetes mozaik padló és régi bútorok még mindig az eredeti. A hely szimbóluma egy szarvas, amely a jelenésre és a kereszténységre való áttérésre emlékeztet. Az azonos nevű téren, a kávézó mellett található a több mint 1000 éves Sant' Eustachio Bazilika, amelynek különlegessége, hogy a tetején a klasszikus kereszt helyett egy fehér szarvas található, agancsai között egy kereszttel.




A kávébolt ma
1999-ben Raimondo és Roberto Ricci indította be a Sant’Eustachio Il Caffè-t. Eldöntötték, hogy a hagyományokat folytatva, a legkiválóbb minőségű kávévariációk választják ki és a legkülönfélébb termékeket kínálják a már szinte legendává vált titkos keverékből készítve.


A kávébolt előtt 6 kis asztalt helyeztek el, ahova csak akkor lehet helyet foglalni, ha a pincértől rendeled a kávét, bent azonban továbbra is a klasszikus kávépörkőlő funkció megmaradt, így nincsenek asztalok, a megrendelt kávét ahogyan a fenti képen is látható, állva fogyasztja el mindenki.


A fiúk espressot ittak (Mr. M. mindig double espressot), én pedig cappuccinot (1,50 €)választottam. Mr. M. már sokszor járt itt az elmúlt években, Rickard és én viszont csak most voltunk először. Ahogy beléptünk a kávéboltba és megcsapott minket az 1948 óta hagyományosan fán pörkölt kávé illata, azonnal odáig voltunk és alig vártuk, hogy a hosszú sorbanállás után megkóstoljuk végre az espressonkat és a cappuccionkat. :)
Ahogy megittuk, egymásra néztük és megegyeztünk abban, hogy ez lesz Rómában COFFEE PLACE-ünk. :) Ez az a kávé, amin érződik a különleges pörkölés és a minőség, ami miatt a 30-as évek óta kígyózó sorok állnak minden nap a kávébolt előtt.


Termékeik
- Sant’Eustachio Il Caffè kávé keverék zacskóban, díszdobozban, kapszula formában (100% Arabica)
- Confettati (Sant’Eustachio kávébab szemek fekete csokiba mártva
- Bonbon
- Chicchi di caffè (étcsokoládé Sant’Eustachio kávéba mártva)
- Tavolette (tej- és étcsoki Sant’Eustachio kávéval és guarana-val)


Árak
Meleg kávékülönlegességeik "CALDE":
- cappuccino 1.50 €
- latte 1,50 €
- latte macchiato 1,50 €
- caffe americano 2,60 €
- grancaffe 2,60 €

Hideg kávékülönlegességeik "FREDDE":
- mousse caffé piccola 3,00 €
- frappé al caffé 3,20 €
- cappuccino freddo 2,60 €


 
Sant' Eustachio Il Caffé
Cím: Piazza Sant’Eustachio 82, Róma, Olaszország
Telefonszám: +39 06 688 02048
Nyitvatartás: vasárnap-csütörtök: 8.30-01.00; péntek:8.30-1.30; szombat: 8.30-02.00
web:
http://www.santeustachioilcaffe.it/en/

Esküvöi cake pops 1. Sacher pops

$
0
0
 
Az a nagy megtiszteltetés ért, hogy májusban a DeszertPiknikünkre kilátogató Barbi barátnőm és vőlegénye felkért minket Lila Kancsó Zsanival arra, hogy a szeptember 14-i esküvőjükre mi készítsük el a sós és édes süteményeket.
 
Az ifjú pár az édes sütemény kategóriában cake pops készítését kérte tőlem, aminek én nagy örömmel tettem eleget. Persze, nem tudtam, hogy mennyi munkával fog járni 200 pops elkészítése, hiszen eddig csak kis mennyiségben készítettem a családnak, barátoknak, kollégáknak. Ezúttal a 70 fős lagzira 4 féle ízben gyártottam le a kis sütigolyókat.
 
Az esküvőt megelőző hetekben már lázasan teszteltem a recepteket, hogy biztosra menjek ízben, állagban stb, illetve figyeltem a kollégák reakcióit is és azok alapján alakítva alakult ki a végső pops választék.
 
Első receptként a kedvenceimet, a menyasszony és vőlegény popsokat szeretném Nektek bemutatni, amihez a receptet a CuppCake-es lányoktól vettem át. Amikor májusban kiderült az esküvő és a popsok után a neten kutakodtam díszítési ötleteket keresve, akkor láttam meg ezeket a tündéri kis popsokat és egyből eldöntöttem, hogy akármilyen macerás is lesz az elkészítésük, én ezeket meglepetésként elkészítem az ifjú párnak.
 
1. A sacher torta elkészítése
 
Hozzávalók (20 db):
10 dkg puha vaj
15 dkg legalább 60%-os étcsokoládé
15 dkg porcukor
4 db tojás
7 dkg liszt
csipet só
 
1. Felolvasztom gőz felett a csokit, majd félreteszem kicsit hűlni.
3. A tojásokat sztéválasztom és a fehérjét egy csipet sóval kemény habbá verem.
2. Egy másik tálban a vajat a cukorral habosra keverem, majd hozzákeverem az olvasztott csokit, majd egyesével a tojássárgáját is hozzáadom. Ezt követően óvatos mozdulatokkal hozzákeverem a felvert tojáshabot is, végül pedig a lisztet is.
4. A kész masszát egy nagyobb tepsibe vagy tortaformába öntöm (igazából ha cake pops céljából sütjük ki a tortát, bármilyen forma megteszi, én azonban mindig nagyobb tepsit választok, hogy annál hamarabb süljön és száradjon majd ki a tészta) és 180°C-ra előmelegített sütőben tűpróbáig sütöm.
5. Ha kihűlt, apró darabokra vágom, hogy minél gyorsabban kiszáradjanak.
 
 
2. A cake pops összeállítása
 
Hozzávalók:
20 dkg natúr sajtkrém
10 dkg vaj
+ 10 dkg 60%-os étcsokoládé
+ cukorgyöngyök
+ 20 db nyalókapálcika
 
1.  Egy kis tálban a vajat és a sajtkrémet összekavarom.
2. A szikkadt tortát egy nagy tálba belemorzsolom, majd kézzel hozzágyúrom a sajtkrémes vajas keveréket. Nagyon fontos, hogy csak fokozatosan, apránként adjuk hozzá a krémet, hogy ne legyen túl lágy a tésztánk, mert utána le fog csúszni a sütigolyó a pálcikánkról. Ha kész, tegyük be 1 órára pihenni a hűtőbe.
3. Egy óra pihenő után formáljunk kis golyókat a tésztából (annak érdekében, hogy egyforma golyócskák legyenek, mindegyiket kimértem 20g-osra), madj tegyük vissza legalább 30 percre a hűtőbe.
4. A csokit gőz felett olvasszuk meg, először mártsuk bele a nyalókapálcikát a csokiba, majd szúrjuk bele a sütigolyóba, végül forgassuk meg egy kanál segítségével az olvasztott csokiban, dekoráljuk ízlés szerint, majd állítsuk egy magas falú pohárba vagy szúrjuk bele hungarocellbe száradni.
 
A végeredményt pedig a képeken láthatjátok. Édesek lettek, nem?
 
A menyasszonytól másnap a következő visszajelzést kaptam: "Ezúton is nagyon köszönjük, jelentem óriási sikere volt ,szuperfinom volt es mind elfogyott, meg se tudtam igazán kóstolni!!!;)))"
 
  
 

Esküvöi cake pops 2.: Citromos-kókuszos pops

$
0
0
Az előző bejegyzésben elsőként a sacher popst mutattam be Nektek a Barbi barátnőm esküvőjére készült pop-ok közül. Most jöjjön a következő, amihez a receptötletet Csak a Puffin-nál találtam. Én kapásból dupla adagot sütöttem ki belőle, amiből simán lett 40-45 db 20 g-os pops.
 
 
1. A citromos-kókuszos torta elkészítése:
 
Hozzávalók (20 db):
75 g vaj
1 db tojás
50 g cukor
2-3 citrom reszelt héja
120 ml tej
175 g liszt
3/4 csomag sütőpor
65 g kókuszreszelék
 
1. Melegítsük elő a sütőt 180°C-ra.
2. A vajat olvasszuk meg, majd adjuk hozzá a tojást, a cukrot, a reszelt citromhéjat. Ha jól kikavartuk, keverjük hozzá a tejet, a sütőporral elkevert lisztet és a végén a kókuszreszeléket.
3. A tésztát egy sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük, majd az előmelegített sütőben tűpróbáig sütjük. A sütőből kivéve hagyjuk kihűlni.
 
2. A cake pops összeállítása:
 
Hozzávalók:
20 dkg sajtkrém
10 dkg vaj
+ 10 dkg fehér étcsokoládé
+ cukorgyöngyök (ezúttal arany)
+ 20 db nyalókapálcika
 
1. Egy kis tálban a vajat és a sajtkrémet összekavarom.
2. A szikkadt tortát egy nagy tálba belemorzsolom, majd kézzel hozzágyúrom a sajtkrémes vajas keveréket. Nagyon fontos, hogy csak fokozatosan, apránként adjuk hozzá a krémet, hogy ne legyen túl lágy a tésztánk, mert utána le fog csúszni a sütigolyó a pálcikánkról. Ha kész, tegyük be 1 órára pihenni a hűtőbe.
3. Egy óra pihenő után formáljunk kis golyókat a tésztából (annak érdekében, hogy egyforma golyócskák legyenek, mindegyiket kimértem 20g-osra), madj tegyük vissza legalább 30 percre a hűtőbe (ha többet áll, annál könnyebb vele dolgozni és tuti, hogy rajta marad a pálcikánkon a sütigolyó).
4. A csokit gőz felett olvasszuk meg, először mártsuk bele a nyalókapálcikát a csokiba, majd szúrjuk bele a sütigolyóba, végül forgassuk meg egy kanál segítségével az olvasztott csokiban, dekoráljuk ízlés szerint, majd állítsuk egy magas falú pohárba vagy szúrjuk bele hungarocellbe száradni.
 
Ugyan tegnap is megosztottam már, de annyira örültem a menyasszony alábbi üzenetének az esküvőt követő napon, hogy szeretném itt is közzétenni :) Nincs is annál nagyobb boldogság, mint hogy tudom, hogy ízlett mindenkinek minden és elfogyott minden!!
"Ezúton is nagyon köszönjük, jelentem óriási sikere volt, szuperfinom volt es mind elfogyott, meg se tudtam igazán kóstolni!!!;)))"

Blue Bird Café

$
0
0
  

Néhány hete nyílt meg a Gozsdu udvar gyöngyszeme, a Blue Bird Café, amit ma végre én is közelebbről szemügyre vettem. Mivel épp a Gozsdu udvar tőszomszédságában lakok, így szinte minden nap elmegyek a hely mellett. A nyitás előtti hetekben mindig kíváncsian kukkantottam be, vajon milyen hely nyílik a bárok, éttermek, bisztrók tömkelege után. A dizájn alapján azt hittük, reggeliző helyet terveznek nyitni, majd ahogy kikerült a névtábla, láttuk, hogy ez bizony egy kávézó és egyben "roastery" is, azaz kávé pörkölő lesz. Na, de hogy milyen, az csak ma derült ki.


Nem tudom, feltűnt-e, hogy azt írtam, a Blue Bird nemcsak egy rendes kávézó, hanem a hely különlegessége, hogy helyben, a kávézóban felállított pörkölő gépen frissen pörkölik a kávébabokat. Lehet, hogy csak én vagyok járatlan a témában, de nem tudok még egy ilyen kávézóról Budapesten. Abban a percben, ahogy beléptünk az ajtón, megcsapott minket egy érdekes illat, majd balra pillantottunk és megláttuk a fenti képen látható gépet. A gép mellett pedig megláttuk a legalább 10 különböző féle, átlátszó tartályban elhelyezett (rajta a származási országot is feltüntetve) pörkölt kávébabot.


Egy perc sem telt el és már ott is termett mellettünk egy fiatal udvarias és mosolygós fiatalember, érdeklődve, miben segíthet. Egyből lecsaptunk rá és elkezdtük faggatni őt a különböző kávékról. Egy nagyon részletes tájékoztatást kaptunk a kávék erősségéről, a hely két különleges kávéspecialitásairól, amiket 100% Arabica kávéból kísérleteztek ki. Emellett persze a világ összes fontos kávétermelő országából kóstolhatunk, Indonéziától Etiópiáig.


Miután teljesen fellelkesültünk, megnéztük, milyen kávéspecialitásokat kínálnak. A klasszik espresso-tól (400 Ft), a latte-n (600 Ft) át az espresso con panna-ig (450 Ft) minden kapható, ami egy valamire való kávézóban kapható. A menüt áttekintve megállapítottuk, hogy az árak teljesen rendben vannak, egyáltalán nincs túlárazva így odaléptünk a pulthoz, ahol minden kávéfajtát meg lehet szagolni, hogy aromájuk alapján kiválaszthassuk, mivel kérjük a kávénkat. A ház két speciális kávéja állítólag elég erős és savas, de ezen kívül a kávék sokkal lágyabbak, citrusosabbak, főként igazi kávészakértőknek ajánlják. Végül egy finoman csokoládés ízvilágú etiópiai kávé mellett döntöttünk, amiből cappuccino-t készítettek nekünk (Ildinek sima, nekem laktózmentes tejből), mindössze 500 Ft-ért (+pont jár nekik, mivel a laktózmentes tejért nem kérnek felárat).

 

Az étlapon szerepel még a sima kávék mellett alkoholos és alkoholmentes kávékülönlegességek, úgy mint Baileys + dupla espresso  + tejszínhab (1000 Ft), Kahlua (kávélikőr) + dupla espresso +kardamom + narancs (950 Ft). Ha a kávé mellé enni is szeretnénk, vannak frissen sütött croissant-jaik, salátáik, muffinok és persze szendvicsek.


Amíg a kávénk készült, kicsit jobban szemügyre vettük a dizájnt. Az egyik falon képekkel illusztrálva nyomon követhetjük, milyen utat jár be a kávébab a kávéültetvényekről a poharunkig, a szállítástól kezdve szárításon, a pörkölésen, őrlésen át a fogyasztásig. Ahogy látható a fenti képen is, természetesen fogyaszthatjuk helyben is és elvitelre is kérhetjük. 

A helyet egyértelműen a türkizkék és a barna, illetve a bézs különböző árnyalatai uralják. Nagyon bájossá teszik a helyet a türkizkék kis székek, fa asztalok és a falon itt-ott elbújó, első pillantásra körbenézve talán fel sem tűnő fa madárkák, hol természetes fa színűre pácolva, hol türkiz színre festve. 

A kávézón belül 3-4 asztal található, jelenleg még működik kint a terasz is (télre nem tudom, mit terveznek), illetve van egy pincehelyiség is, amelyet jelenleg a staff "laboratóriumnak" hív :). Itt egy nagy helyiség található, ahol egyelőre workshopokat, barista képzéseket terveznek megrendezni.

Mielőtt pedig megkaptuk volna a kávénkat megkérdeztük, hogy ha elvitelre szeretnénk kávét venni, azt le tudják-e kérésünkre őrölni nekünk. A válasz természetesen igen volt, de mondta a barista fiú, hogy előtte mindenképp kifaggatnak mindenkit arról, hogy milyen kávéfőzőnk van otthon, hiszen nem mindegyik kávéfőzőben lehet tökéletes kávét főzni a kávéjukból. Ezért is jár nekik egy nagy piros pont.


És jöjjön a LÉNYEG!! A kávéínyenceknek biztos vagyok benne, hogy elég, ha annyit mondok, hogy a My Little Melbourne kávézónak végre lett egy nagy konkurense a Gozsdu, Madách tér környékén. Mondom ezt én, akinek eddig a kedvenc kávézója a My Little Melbourne volt és nem dobálózok "csak úgy" a dicséretekkel. Igazán különleges kávé, amin érződik, hogy frissen pörkölték és valóban kiérződik az enyhén csokis íz, amellett, hogy egy nagyon finom, lágy kávét kortyolgatunk.

Kávéfanatikusoknak kötelező kipróbálni, hiszen végre van egy hely, ahol megfizethető árért minőségi kávét kaphatunk, és ami még inkább lenyűgözött minket, az a hihetetlenül kedves, vendégbarát kiszolgálás, amit manapság sajnos egyre kevesebb helyen tapasztalunk. Tökéletes helyszín egy baráti találkozóhoz, egy vasárnapi reggelihez, brunchhoz vagy ha sietünk, csak beugrani egy elviteles kávéért.

Blue Bird Café
Cím: Dob utca 16. (Gozsdu udvar)
Telefon: +36 70 779 9771
Nyitvatartás: minden nap 9:00-22:00
Facebook oldal:  https://www.facebook.com/bluebirdcafehungary

Esküvöi cake pops 3. Banános pops

$
0
0
 
Barbi barátnőm esküvőjére készített popskollekcióból már bemutattam Nektek a sacher tortaízűt és a citromos-kókuszosét, most pedig egy nagy kedvencet hoztam, amivel már sokszor, sok helyen sikert arattam. A banános cake pops. Amiért pedig még sokkal jobb, mint a többi, hogy nem kell sütni, így pikk-pakk megvan, nem kell napokkal előtte elkezdeni a tésztaalap lesütését és a szárítással se kell bajlódni. Egyszerű és nagyszerű.
 
A recept már szerepelt korábban a blogon, de hogy ne kelljen  visszakeresgetni, ismét leírom:
 
Hozzávalók (kb. 20 db-hoz)
4 db közepes méretű banán
3 evőkanál porcukor
1-2 teáskanál citromlé
1 citrom reszelt héja
min. 30 dkg darált keksz + amennyit felvesz a tészta
 
Cake pops összeállításához:
15 dkg étcsokoládé
dekor gyöngyök a díszítéshez
20 db nyalókapálcika
 
 
1. Egy nagy tálban a banánokat villával törjük össze. Adjuk hozzá a porcukrot, a citromlevet, reszeljük bele a citrom héját, majd végül annyi darált kekszet, amennyi ahhoz kell, hogy ne legyen túl lágy a tészta. Addig gyúrjuk a masszát, amíg egy jó, nem túl kemény, nem túl lágy tésztát kapunk. Érdemes fokozatosan hozzáadni a darált kekszet, mert előfordulhat, hogy valakinek kevesebb is elég lesz, mint a megadott mennyiség. (Nyilván függ a banán méretétől is. Én most 4 közepes banánt vettem.)
 
2. Ha kész a massza, tegyük a fagyóba legalább 2-3 órára, majd formáljunk egyforma dió nagyságú golyókat és mehetnek vissza a fagyóba.
 
3. Mielőtt kivennénk a fagyóból a banános golyókat, a csoki 2/3-át vízgőz felett felolvasztjuk, majd a tűzről levéve a maradék 1/3 csokit is felolvasztjuk benne.
 
4. Mártsuk a csokiba a nyalókapálcikát, szúrjuk bele a banángolyóba, majd forgassuk meg egy kanál segítségével az olvasztott csokiban, egyből (amíg nem szárad meg a csoki) dekoráljuk gyöngyökkel, majd állítsuk egy magas falú pohárba száradni vagy ahogy most én készítettem, állítsuk fejjel lefelé őket egy sütőpapírral lefedett deszkára/tálcára. Ha készen vannak, mehetnek be a hűtőbe hűlni.

Narancsos csokis muffin

$
0
0

A hét elején egyik este arra értem haza, hogy se tévé, se internet, pedig pont blogot akartam volna írni, így mi mást csinálhattam volna, mint sütöttem egy adag muffint.
Ildi barátnőm azt mondta másnap este, hogy neki eddig ez az abszolút kedvence. Már ezért megérte sütni. Köszönöm a UPC-nek a tv- és internetmentes estét! :)
 
Hozzávalók (12 db)
2 tojás
12 dkg cukor
5-8 dkg vaj olvasztva
1 dl tej
2-3 narancs frissen facsart leve (kb. 1 dl)
28 dkg liszt
2 evőkanál sütőpor
csipet só
3 db narancs reszelt héja
10 dkg étcsokoládé durvára vágva

1. A sütőt melegítsük elő 200°C-ra.
2. Egy tálban keverjük habosra a tojást a cukorral, majd adjuk hozzá a reszelt narancshéjat, olvasztott vajat. A lisztet kavarjuk el a sütőporral, sóval, majd a tejjel felváltva adjuk hozzá a tojásos keverékhez.  Végül az étcsokit vágjuk durva darabokra és keverjük egy lapáttal hozzá a masszánkhoz.
3. A masszát adagoljuk a papírral bélelt muffintepsibe, majd az előmelegített sütőben tűpróbáig süssük.

Milánó legjobb fagyizója 1.: GROM

$
0
0

A hétvégét kint töltöttem Milánóban, ezzel a milánói úttal leptem meg ugyanis anyukámat születésnapjára. Igaz, hogy az még csak október 24-én lesz, de amikor augusztus elején jött az ötlet, arra gondoltam, hogy mindenképp jó időben kell mennünk, hogy Milánó legjobb fagyizóit végig tudjuk kóstolni.
Tanácsot pedig Böbe barátnőmtől kaptam, akivel teljesen véletlenül ugyanazon a hétvégén utaztunk ki, így még kint is tudtunk találkozni. Az ő listáján volt elsőként feltüntetve a GROM fagyizó. Ugyan nem itt teszteltük először a fagyikat, azonban a kettő közül nekem abszolút viszi a prímet a GROM, így úgy érzem, méltó helyen, elsőként őket érdemes bemutatnom.
A GROM története röviden
A GROM egy kimagasló minőségű gelateria, azaz fagyizó. Világszerte a legjobb és legszínvonalasabb éttermekben alapelvárás a "top quality", azaz extra minőségű alapanyagok használata és az ebből készült fagylaltok felszolgálása.

Ezt a célt szem előtt tartva, 2002 végén Guido Martinetti és Federico Grom egy kutatást végeztek, amelynek során a mezőgazdaság által nyújtott legjobb alapanyagok kutatták fel, Olaszország Langhe régiójától kezdve egészen Közép-Amerikáig. Az elvárások szigorúak: csak friss idénygyümölcsöket használnak Olaszország legjobb konzorciumaitól beszerezve, Mura Mura vidék farmjairól festék és adalékanyagok hozzáadása nélkül,  Sparea ásványvízet használnak a sorbet-khoz, valamint szuper minőségű tejet a krémekhez, bio tojásokat és a legjobb minőségű kakaót és kávét szerzik be Közép-Amerikából.


2003 májusában nyitotta meg a GROM a kapuit Torino-ban. A siker azonnal nyilvánvaló volt: 15-20 méteres izgatottan mosolygó emberekből álló sorok kígyóztak az üzlet előtt arra biztatva a két alapítót, hogy még jobbak legyenek. 2005 januárjában új üzletek megnyitásáról, illetve központosított laboratóriumok létrehozásáról döntöttek. A cél most is ugyanaz volt: a legjobb fagyit kínálni. A minőségre helyezett kiemelt figyelem az, ami Olaszországszerte olyan híressé tette a GROM-ot a következő ízeivel: a siracusai citrom, a  langhe-i mogyoró, a guatemala-i kávé és a venezuelai "Ocumare" fekete csokoládéjuk.

Igen nagy hírnévnek örvendenek, hiszen olyan sajtók, mint a Carlin Petrini, Davide Paolini, Paolo Massobrio, a New York Times és a New York Sun írt már róluk dícsérő szavakat. Emellett még az amerikai NBC is készített a "The Today Show" c. műsorában róluk interjút, a torinoi olimpia idején, illetve a new york-i üzletnyitásuk után.

2007-ben nyitotta meg a GROM az első üzletét külföldön. Nem is akárhol. Nagyot álmodtak és New York-ba vitték el a business-t, azonnal 30 m-es sorral nyitva az első napon. Ugyanebben az évben megvalósították az egyik legambiciózusabb projektjüket: 8 hektáros területen Costigliole d'Astiban egy farmot hoztak létre, ahol különféle őszibarack, sárgabarack, körte, füge, eper és sárgadinnye termesztésébe kezdtek. A farm létrehozásának oka most is az volt, hogy a lehető legjobb gyümölcsökkel tudjanak dolgozni, a természet és környezet által diktált természetes körülmények között megtermesztve őket .


2008-ban megnyitották üzletüket Párizsban is (nagy büszkeségükre a Le Monde-tól nagyszerű kritikát kapva), majd 2009-ben megnyílt első üzletük Japánban, Tokióban is egyidőben a környezetre és ökológiai fenntarhatóságra vonatkozó tiszteletük kifejezéseként és  "Grom Loves World"-nek nevezett zöld projektjük elindításával. Ennek jegyében pl. az összes, addig műanyagból készült termékeket (kanalak, szemeteskuka stb) kukoricakeményítőből és növényi olajból származó bioplasztikra cserélték, ami teljes mértékben biológiailag lebomló és komposztálható.     

A Grom filozófiájával összhangban alakították ki az összes üzlet dekorációját is, utalva a környezetvédelmi szempontokra, a Grom Loves World projektre, az alapanyagok beszerzésének forrására.


 Na de akkor térjünk is a lényegre...életem eddigi LEGESLEGESLEGJOBB fagyija. Sokszor mondtam már, hogy ez a fagyi itt meg ott isteni, meg krémes, meg jujj meg jajj, meg hogy mennyire érződik, hogy minőségi alapanyagokkal dolgoznak...na de EEEEEEEEEEz! Olyan krémes, amit szeretek, szemben a Rómában kapható vizes, inkább sorbet jellegű gelato-khoz, a lampone, azaz málna fagyijuk olyan ízű, mint amikor éppen csak megeresztett volna a málna leve, annyira friss és intenzív volt az íze. A cioccolato fondenteízlett talán a legkevésbé a négy közül. Az is messze üti az átlag csokifagyit, de nem volt katarzisérzés, amikor megkóstoltam. Jövő héten Rómában ezért egy újabb próbát fogok tenni a cioccolato extranoir-ral is.  A stracciatella-ban nem csak a magyarországon kapható csokireszelékkel megijesztett csokidarabok vannak, hanem akkorák, amivel már ki lehetne valakit ütni :), a pistacchio pedig a very all time BEST. Ha ettél már igazán jó, full pisztáciás fagyit, amiben benne voltak a darabkák, akkor azt szorozd meg 10x és akkor nagyjából megközelíted gondolatban a Grom pisztácia fagyiját.


A most kipróbált négy közül anyum kedvence abszolút a málna és a pisztácia volt, az enyém a pisztácia és a sztracsatella.   

Árak
Az árakat illetően nézzétek meg az alábbi képet. A megszokott olaszországi árakon kínálják ők is a fagyijukat, ami tölcsérben vagy kapszliban is kérhető.

- kicsi (2 féle íz): 2,50 €
- közepes: 3,00 €
- nagy: 3,50 €
- maxi (csak kapszliban): 5,50 €

Jövő héten megyek megint Rómába, mindenképp akkor is tesztelem a GROM fagyikat, beszámoló ígérem, arról is lesz. :)
GROM Il Gelato Come Una Volta
Cím:
20124 Milano, Corso Buenos Aires 13.
           Nyitvatartás:
           Ápr-Szept: vasárnap-csütörtök: 11:00-00:00, péntek-szombat: 11:00-01:00,
           Okt-Márc: vasárnap-csütörtök: 11:00-23:00, péntek-szombat:11:00-00:00,         
00186 Roma, Via Agonale 3., Piazza Navona
          Nyitvatartás:
           Ápr-Szept: hétfő-csütörtök: 11:00-00:30, péntek-szombat: 11:00-01:30,
           vasárnap: 10:00-00:30
           Okt-Márc: hétfő-csütörtök: 11:00-23:30, péntek-szombat:11:00-00:30,
            vasárnap: 11:00-23:30
Web: http://www.grom.it/eng/index.php
Facebook: https://www.facebook.com/gromgelati



Milánó legjobb fagyizója 2. - CioccolatinItaliani

$
0
0

Az előző hétvégét Milánóban töltöttem. A legnagyobb fagyis élményemről, a GROM-ról már az előző bejegyzésembenáradoztam egy sort. Még rengeteg mindenről tervezek beszámolni Nektek, de jöjjön a 2. legklasszabb fagyizó, ahol jártunk. A CioccolatinItaliani. 

Mivel Böbe barátnőm is éppen ezen a hétvégén volt kint a barátnőjével Milánóban, megbeszéltük, hogy pénteken délután 3-kor találkozunk a dóm bal sarkánál és megmutatja nekünk 1-2 kedvenc helyét. Az egyik egyik nagyon népszerű panzerotti-zó helye volt (arról fog szólni a következő bejegyzésem), majd pontosan szembe vele kígyózott a sor a CioccolatinItaliani előtt. 


Belépve a fagyizóba, először is ki kell állni a kisebb vagy éppen nagyobb sort a pénztárnál. Ekkor csak elég annyit megmondani, hogy tölcsérben vagy kis kapszliban, illetve hogy mekkora adagot kérünk. Böbe már felkészített minket rá, hogy itt a kicsi adaggal is bőven jól lehet lakni, így mi is azt kértünk. A pénztárnál fizetéskor kaptunk egy sorszámot. Olyan volt  elsőre az érzésem, mint egy bankban vagy postán lennénk (ahogy kijelzőn követed, mikor következik a Te sorszámod), aztán persze megértettem, miért találták ki ezt a rendszert. Annyira tömött az egész üzlet vásárlókkal, hogy enélkül képtelenség lenne rendet tartani, így is tolakodnak az emberek, hogy minél többet lássanak a pultnál abból, hogyan adagolják ki a lapátokkal a fagyit a tölcsérbe. Hihetetlen profi volt minden kiszolgáló, tátott szájjal nézte őket mindenki. Amíg vártunk a sorunkra, persze volt idő körbenézni még az üzletben. Nagy üvegvitrinekben legalább 10 kg-os hatalmas fehér és étcsoki tömböket láttunk. A szlogenjüknek megfelelően "We do it in front of everyone" nagyon büszkék arra, hogy mindent a vevők szeme előtt láttára készítenek, így az alapanyagokat is közszemlére teszik.


A hely különlegessége, amiről Böbe nekem előtte már ódákat zengett az az, hogy ha tölcsérben kéred a fagyit, a tölcsér aljába mindenek előtt forró csokit tesznek. Tavaly még csak kétféle ízből lehetett választani. Idén már tej-, ét- és fehér csoki közül választhattunk. Ezt követően választunk a több mint 20 féle fagyiból.


Anyum forró étcsokival a tölcsér aljában pistacchio-t és limone di sorrento-t választott, én pedig forró fehér csoki alapra pistacchio-t - az eladó srác rábeszélésére - variegato nutella-t (alapvetően krémes vaníliás fagyi, min. 1 evőkanál nutellát rácsorgatva a tetején) választottam. Az én fagyikompozíciómat láthatjátok a fenti képen. Minden fagyi tetejére természetesen ment 1-1 lap ostya is dekorációként.

A fagyi nagyon finom, krémes volt (kivéve a citromot, ami inkább sorbet jellegű volt és anyum elmondása szerint lehetett volna még sokkal citromosabb). Az én kétféle ízű fagyimból a pisztácia győzött. Nagyon krémes volt, hihetetlenül intenzív pisztácia ízű, hatalmas pisztácia darabokkal benne. A nutellás fagyi is finom volt, ötletes volt a külön rácsorgatott valódi nutella. Az ostya is friss és ropogós volt. Amire a fagyi végére értem, már a kipukkadás határán álltam, a tölcsér alján lévő forró fehér csokit már szinte alig bírtam kikanalazni, annyira sok volt. És ez volt a kis adag. Mekkora lehet a többi? Ki bírja azt megenni? 

Árak tekintetében Olaszország többi fagyizójához hasonló árakkal dolgoznak. Kicsit drágább ugyan (3 €), mint a Grom, ahol ugyanez a méret 2,50€, de ez valószínűleg betudható az extra csokinak a tölcsér aljában + ostyának.

Összességében: nagyon látványos, egyedi, Milánón belül is igen népszerű fagyizó, ha ott jártok, nem szabad kihagyni, hiszen még a magyar általam favorizált kézműves fagyizókat is messze lehagyja. Javasolom azonban, hogy Ti is először itt kezdjetek és utána próbáljátok ki a Grom-ot, így mindkettő teljesen el fog varázsolni Titeket is.

Cioccolatin I taliani
Cím: Milano, Via San Raffaele 6
Nyitvatartás:
Web:http://www.cioccolatitaliani.it/?lang=en


Viewing all 46 articles
Browse latest View live